Наукові заходи

27-29 червня 2023 року відбулася Літня наукова школа медичного та фармацевтичного права, організована Навчально-науковим центром медичного права (проф. Литвин Н.А.) Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка спільно з кафедрою службового та медичного права (проф. Берлач А.І.) та Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України (проф. Сенюта І.Я.).

Проведення Літньої наукової школи медичного та фармацевтичного права вже стала не просто хорошою традицією, але й важливим майданчиком обміну досвідом та ідеями, проведення дискусій з проблемних питань медичного та фармацевтичного права щодо захисту прав людини.

Цьогоріч у роботі Літньої наукової школи взяли участь понад 200 учасників, серед яких викладачі, науковці, докторанти, аспіранти, студенти закладів вищої освіти, юристи-практики, медичні працівники, представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та всі, хто цікавиться сферою медичного та фармацевтичного права, громадського здоров’я, а також правовим забезпеченням системи охорони здоров’я.

Особливу вдячність висловлюємо нашим надзвичайно потужним спікерам Костянтину Косяченку, Дмитру Алешку, Олександрі Лисенко, Радмилі Гревцовій, Ірині Сенюті, Христині Терешко, Юлії Миколаєць, Зінаїді Чуприні, Мирославі Кокошко, Сергію Убогову, Олексію Проневичу, Юлії Савеловій та Яні Триньовій за їх змістовні доповіді, виступи яких викликали жваву дискусію та масу емоцій в учасників заходу.

Окремі слова щирої вдячності висловлюємо слухачам Літньої наукової школи за активну участь у палких дискусіях і конструктивні пропозиції та інтерес до нашого заходу.

Найактивнішим учасникам Літньої наукової школи були вручені подяки.

За результатами Літньої наукової школи були вручені сертифікати: https://drive.google.com/file/d/1jh3DtFzGPizyV06SyriR5p4satizuvaN/view?usp=sharing 

Презентації Літньої наукової школи розміщені за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1JPxYuhqfZ1zYJ0_GHGxGNblbNyPmriE_?usp=sharing 

Дорогі друзі, до зустрічі на наступній науковій школі медичного та фармацевтичного права!

З метою підвищення рівня правової кваліфікації у сфері публічного управління та адміністрування, кафедра службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка долучилася до проведення Літньої наукової школи "Професійна державна служба в Україні: сучасні виклики та орієнтири розбудови", яка тривала з 20 по 23 червня 2023 року.

У ході навчально-тренінгового заходу виступили спікери кафедри. На окремих тематичних зустрічах були обговорені актуальні проблеми сьогодення.

Так, професор Олексій Станіславович Проневич у своїй доповіді наголосиив, що професіоналізація публічних службовців є соціальним імперативом. Наразі належна увага приділяється організаційно-правовому та дидактичному забезпеченню професіоналізації державних службовців. Водночас назріла потреба системного забезпечення професіоналізації публічної служби шляхом імплементації генерованих європейською спільнотою та/або окремими державами-членами ЄС базових управлінсько-дидактичних принципів, норм та цінностей.

Докторкою юридичних наук Мацелюх Іванною Андріївною було представлено доповідь на тему «Еволюція гендерної рівності». Доповідачкою проаналізовано основні підходи до визначення правового статусу жінки та її місця в суспільно-політичному житті в країнах Стародавнього Світу та в період Античності. Простежено за змінами, які відбулися у ході запровадження християнства, що нормативно закріплювало другорядність та безправність жінки у суспільстві.

Суддя Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, д.ю.н., професор Бевзенко Володимир у своєму виступі «Застосування Закону України «Про адміністративну процедуру», як передумова професіоналізації державної/публічної служби» увагу приділив принциповим поняттям Закону України «Про адміністративну процедуру» – адміністративний орган, адміністративний акт, адміністративна процедура. Охарактеризував їхню сутність, ознаки, методологію визначення адміністративних органів, адміністративних актів, адміністративних процедур.

Підсумовуючи результати роботи Літньої наукової школи, хочемо висловити подяку Навчально-науковому інституту публічного управління та державної служби Київського національного університету імені Тараса Шевченка в особі його директорки, докторки філософських наук, професорки Комахи Лариси Григорівни, колективу кафедри публічної політики загалом та її завідувачці, докторці юридичних наук Корчак Наталії Миколаївні зокрема.

Щира подяка адресується також учасникам наукового заходу, котрі знайшли час та можливість для підвищення рівня своєї кваліфікації, примноження фахових компетентностей, розширення горизонтів.

Переконані, лише спільними зусиллями і новітніми проєктами зможемо наблизити Велику Перемогу!

6 квітня 2023 року на кафедрі службового та медичного права ННІП відбувся другий етап наукової дискусії «Актуальні проблеми інституційно-правового забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків у сфері публічної служби» за участю Урядової уповноваженої з питань гендерної політики д.ю.н., проф. Левченко Катерини Борисівни, ініційованої учасниками постійно діючої студентської проблемної наукової групи «Службово-правовий полілог» кафедри (науковий керівник – д.ю.н., проф. Проневич О.С., координатор – Плахотнік Р.А.).

Дослідницька група у складі студентів Плахотніка Романа, Ганжи Катерини та Брови Оксани презентувала результати наукового дослідження за темою «Судова практика у сфері забезпечення гендерної рівності». Студенти системно проаналізували судову практику розгляду справ, пов’язаних з виборчим процесом, проходженням публічної служби, стигматизуючою сексистською рекламою. Особлива увага була сфокусована на розгляді рішень Європейського суду з прав людини щодо забезпечення гендерної рівності.

Урядова уповноважена з питань гендерної політики Левченко К. Б. наголосила на обґрунтованості суджень та інноваційності висновків доповідачів. Також була визнана доцільність залучення учасників постійно діючої студентської проблемної наукової групи «Службово-правовий полілог» кафедри службового та медичного права до фахового дискурсу щодо забезпечення гендерної рівності за участю представників уповноважених суб’єктів публічного адміністрування. 

Суддя КАС у складі Верховного суду, д.ю.н.,  доц. Радишевська О.Р. привернула особливу увагу на важливості судового захисту гендерних прав під час виборчого процесу, зокрема при формуванні політичними партіями виборчих списків.

Завідувач кафедри службового та медичного права, проф. Берлач А.І. наголосив на необхідності подальшого дослідження питань гендерної політики та дотриманні прав публічних службовців.

 

Щиро вдячні всім учасникам науковій дискусії!

До нових зустрічей!

На виконання Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року, затвердженої КМУ 20 грудня 2022 р., 23 березня 2023 року на базі кафедри службового та медичного права ННІП відбулася відрита наукова дискусія на тему: «Актуальні проблеми інституційно-правового забезпечення рівності прав та можливостей у сфері публічної служби».

З вітальним словом виступила проректорка з науково-педагогічної роботи КНУ імені Тараса Шевченка Степанець Інна Олександрівна, директорка ННІП, професорка Васильченко Оксана Петрівна та заступниця директорки ННІП з наукової роботи, професорка Мельничук Наталія Олексіївна. На важливості заходу в частині євроінтеграційних процесів наголосив завідувач кафедри службового та медичного права, професор Берлач Анатолій Іванович.

До дискусії долучилися Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Борисівна Левченко та старший референт апарату Урядового уповноваженого з питань гендерної політики Галина Григорівна Жуковська, які разом із членами постійно діючої студентської групи «Службово-правовий полілог» на чолі з її керівником, професором Олексієм Станіславовичем Проневичем, обговорили актуальні питання законодавчого забезпечення гендерної рівності у сфері публічної служби, окреслили інституційні засади забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у сфері публічної служби, окреслили основні вектори подальшої співпраці з метою формування пропозицій для гармонізації вітчизняного законодавства до стандартів ЄС.

Щира подяка адресується Катерині Борисівні, Галині Григорівні та усім іншим гостям заходу. Окрема відзнака висловлюється ініціативним студентам ОС Бакалавр та ОС Магістр, а саме: Плахотніку Роману, Брові Оксані, Ганжі Катерині, Горчаковій Євгенії, Зінич Аллі, Іванчук Аліні, Карпюку Северину, Коноваловій Дарії, Котлеренко Крістіні, Лисюченко Анні, Лопайчук Іллі, Насенок Єлизаветі, Сідун Каріні, Суслову Іллі-Олександру.

До нових зустрічей на кафедрі службового та медичного права Навчально-наукового інституту права!

До уваги викладачів, аспірантів та студентів!

Кафедра службового та медичного права Навчально-наукового інституту права анонсує проведення постійно діючою студентською науковою групою «Службово-правовий полілог» відкритої дискусії на тему: «Актуальні проблеми інституційно-правового забезпечення рівності прав та можливостей у сфері публічної служби».

Коли?

23 березня 2023 року о 15.00

Де?

Ауд. 253 Головного корпусу університету

Для дистанційної участі:

https://us05web.zoom.us/j/9701413202...

У контексті наукової дискусії передбачається обговорення результатів наукового аудиту вітчизняного законодавства щодо забезпечення гендерної рівності у сфері публічної служби, стану інституційного забезпечення формування і реалізації державної політики у зазначеній царині, специфіки правозастосовної діяльності суб’єктів владних повноважень щодо забезпечення гендерної рівності, судової практики розгляду справ щодо дотримання принципу рівності прав та можливостей жінок і чоловіків у сфері публічної служби.

До участі у науковій дискусії запрошена гостя, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, докторка юридичних наук, кандидатка філософських наук, професорка Катерина Борисівна ЛЕВЧЕНКО.

До зустрічі у стінах Червоного!

23 лютого 2023 року розпочала роботу постійно діюча студентська проблемна наукова група «Службово-правовий полілог» кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка (науковий керівник – професор кафедри службового та медичного права д.ю.н., проф. Проневич О.С.; координатор – студент 2-го курсу магістратури спеціалізації «Публічна адміністрація» Плахотнік Р.С.).

Порядок денний лютневого засідання студентської проблемної наукової групи був надзвичайно насичений.

Студенти з великою зацікавленістю ознайомилися з презентацією «Стандарти коректного оформлення результатів наукових досліджень», представленою доценткою кафедри управління та забезпечення якості у фармації Національного фармацевтичного університету кандидатом юридичних наук, доцентом Колядою Тетяною Анатоліївною, яка має значний досвід дослідницької діяльності у галузі трудового права та бібліотечно-бібліографічної справи. Було детально розглянуто технологію формування УДК, а також чинні стандарти оформлення бібліографічних посилань та бібліографічного опису. За сприяння Тетяни Анатоліївни учасники засідання визначили власні авторські знаки.

Відбулося жваве обговорення актуальних службово-правових кейсів/колізій. Учасники диспуту відшліфували навички чіткої артикуляції та обґрунтування правової позиції, продемонстрували високий рівень ораторського мистецтва.

Було обговорено результати участі у Зимовій науковій школі «Правове та соціально-психологічне забезпечення діяльності державних службовців в умовах воєнного стану», що відбулася 13-18 лютого 2023 року. Співорганізаторами Зимової наукової школи були кафедра публічної політики Навчально-наукового інституту публічного управління та державної служби та кафедра службового та медичного права Навчально-наукового інституту права. Особливе враження на учасників школи справило проходження пробного тестування на зайняття посади держаної служби в офісі Національного агентства України з питань державної служби.

Наприкінці засідання було детально обговорено перспективу проведення наступної амбітної академічної імпрези за участю уповноваженої Кабінетом Міністрів України посадової особи.

Дякуємо всім гостям та учасникам за змістовне спілкування, креативні ідеї, досягнутий академічний синергетичний ефект!

Сьогодні, коли для України важлива міжнародна підтримка, звітуємо про міжнародну складову роботи нашої кафедри.

Так, зокрема, наприкінці минулого року доцент кафедри службового та медичного права, к.ю.н., доц. Радмила Юріївна Гревцова виступила з серією лекцій на міжнародних науково-практичних заходах (англійською мовою).

19 листопада 2022 доц. Р.Ю. Гревцова виступила онлайн на міжнародному семінарі «Empowerment and the protection of children’s rights: Towards building a better world», який відбувся на юридичному факультеті Університету Джамбі (Індонезія), а 10 грудня вона стала одним з трьох ключових спікерів на 2022 Sydney Meeting, організованому Австраліазійським коледжем юридичної медицини – сателітному заході Всесвітнього конгресу з медичного права, що відбувся в Австралії.

Доповіді Радмили Юрівни Гревцової, які стосувалися питань застосування міжнародного гуманітарного права та права охорони здоров’я в умовах війни, розв’язаної російською федерацією проти України, нікого не залишили байдужими.

Пані Гревцова отримала подяку від президента Австраліазійського коледжу юридичної медицини (відомий у світі заклад післядипломної освіти) д-ра Адама Гріффіна, в якій була підкреслена висока оцінка її лекції міжнародною аудиторією та готовність поширення інформації про українську стійкість і досвід у країнах учасників заходу.

А сьогодні доц. Р.Ю. Гревцова виступатиме на конференції в рамках Інтенсивного курсу медичного права в Університеті Коїмбри (Португалія), де вона зараз знаходиться на науковому стажуванні в межах програми академічної мобільності. Її слухачами стануть португальські та бразильські науковці та практики, що підвищують свою кваліфікацію.

Працюємо для міжнародного іміджу України та Київського національного університету імені Тараса Шевченка!

Свято знань на кафедрі службового та медичного права - це проведення комплексного кваліфікаційного іспити за спеціальністю 081 «Право» у студентів ОР Магістр заочної форми навчання вибіркових блоків «Публічна адміністрація» та «Право охорони здоров’я», який відбувся 27 та 28 грудня 2022 року.


У ході іспиту студенти продемонстрували високий рівень набутих знань, власну ерудованість, готовність до практичної роботи у сфері юриспруденції.


По завершенню іспиту були висловлені слова вдячності на адресу науково-педагогічних працівників кафедри за усіляку підтримку, сприяння, допомогу у ході навчального процесу.

У голосах майбутніх дипломованих юристів звучала слова впевненості у правильності вибору спеціалізації, а також свідоме бажання продовжувати навчання в аспірантурі на кафедрі службового та медичного права, яка стала для усіх навчальною домівкою.


Колектив кафедри вітає наших дорогих студентів із завершенням навчання, ми пишаємося Вами та зичимо подальших професійних успіхів, в тому числі на науковій ниві!

Пам’ятайте, шановні студенти, двері кафедри службового та медичного права завжди відчинені для Вас!

В добрий Вам час! Перемоги усім нам!🎉👩🏻‍🎓👨🏻‍🎓

02 грудня 2022 року на кафедрі службового та медичного права Навчально-наукового інституту права відбувся науково-методичний семінар, на який були запрошені студенти ОР «Магістр» спеціалізації «Публічна адміністрація» та аспіранти кафедри.

У роботі семінару також взяв участь суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду України, д.ю.н., професор, воїн Збройних сил України Володимир Михайлович Бевзенко, який наголосив на доцільності включення в навчальний план студентів ОР «Магістр» спеціалізації «Публічна адміністрація» тем, які присвячені аналізу передумов і методології подолання колізій Закону України «Про адміністративну процедуру», спеціальних законів, інших підзаконних нормативних актів.

Означені ідеї були позитивно сприйняті аудиторією. Так, аспірантка кафедри Махно Аліна подякувала спікеру та наголосила на важливості вивчення студентами основних засад та новел Закону України «Про адміністративну процедуру», який нещодавно був ухвалений.

Робота науково-методичного семінару кафедри службового та медичного права видалася плідною, а її учасники наголосили на важливості проведення означених заходів з метою покращення освітнього процесу.

24 листопада 2022 року кафедра службового та медичного права ННІ права КНУ імені Тараса Шевченка гостинно відчинила двері віртуальної аудиторії для можливості проведення гостьової лекції для студентів 2 курсу ОР «Бакалавр» на тему: «Антикорупційна складова публічного адміністрування».

Cпікером лекції став cпеціаліст у даній галузі, доктор юридичних наук, професор Ігонін Руслан Владиславович, провідний юрисконсульт Сектору супроводження діяльності уповноваженого з антикорупційної діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом».

Ключовими аспектами зустрічі стали основні питання діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції. Зокрема, були розглянуті проблеми притягнення до відповідальності державних службовців та їх відповідальність у сфері конфлікту інтересів, з’ясовано причини виникнення та напрями запобігання корупції, попередження та можливі її прояви у публічному адмініструванні. На лекції було акцентовано увагу на тому, що корупція призводить до погіршення міжнародного іміджу держави, загрози її економічної та політичної ізоляції, що, у свою чергу, може стати перешкодою на шляху входження України до Європейського Союзу. Відтак, дана проблема носить зриму актуальність та потребує особливої уваги з боку майбутніх юристів.

Висловлюємо велику подяку вельмишановному Руслану Владиславовичу за надану інформацію для молодих фахівців. Окрему вдячність адресуємо всім охочим здобувачам вищої освіти, хто приєднався для участі в даному заході. Разом успішно реалізуємо поставлені цілі, досягнемо нових вершин та зустрінемо Перемогу.

17 листопада 2022 р., в Міжнародний День студента, відбулася гостьова бінарна лекція для студентів 2 курсу ОР «Бакалавр», яку забезпечили д.ю.н., професор, завідувач кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Берлач Анатолій Іванович та д.ю.н., професор, екс-голова Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Наталія Миколаївна.  

    В межах навчального курсу «Службове право України» було обговорено актуальну для сьогодення тему: «Запобігання корупційним проявам у публічній службі». У ході лекції актуалізовано проблеми сутності та змісту корупційних правопорушень, видів відповідальності за їх вчинення, визначено корупційні ризики, сутність та підстави здійснення фінансового контролю, як спеціального заходу запобігання і протидії корупції, окреслено особливості порядку звітування та декларування доходів публічних службовців, а також наголошено на етичних засад запобігання корупції в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

    Наталія Миколаївна щедро поділилася не лише теоретичними знаннями, а й колосальним практичним досвідом, набутим в роки, коли очолювала Національне агентство України з питань запобігання корупції. Спраглі до знань очі студентів світилися вдячністю за отриманий досвід, набуті практичні знання та розширені горизонти.

Щиро дякуємо Наталії Миколаївні за гостини до віртуальної аудиторії студентів Навчально-наукового інституту права і до нових зустрічей!

7 листопада аспіранти 1-го року навчання, які обрали для себе торування наукового шляху на кафедрі службового та медичного права, затвердили тематики своїх дисертаційних досліджень.

У плідній співпраці з науковими керівниками були сформульовані та схвалені кафедрою наступні теми:

Махно Аліні Анатоліївні «Реалізація, охорона та захист політичних прав публічних службовців в Україні». Науковий керівник: д.ю.н., проф. Губанов Олег Олександрович.

Махно Владиславу Анатолійовичу «Правове регулювання гендерного паритету в системі публічної служби». Науковий керівник: д.ю.н. Мацелюх Іванна Андріївна.

Ольшевському Петру Миколайовичу «Особливості проходження державної служби в органах судової влади України». Науковий керівник: д.ю.н., проф. Берлач Анатолій Іванович.

Цибці Андрію Анатолійовичу «Адміністративно-правове забезпечення енергетичної безпеки України». Науковий керівник: д.ю.н., проф. Литвин Наталія Анатоліївна.

Бузницькому Дмитру Миколайовичу «Правовий статус уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції». Науковий керівник: д.ю.н., проф. Берлач Анатолій Іванович.

Щиро вітаємо наших шановних аспірантів та їх наукових керівників й бажаємо їм творчого натхнення та наукових успіхів!

До Дня працівника освіти, який відзначають щороку у першу неділю жовтня, ректор Володимир Бугров урочисто вручив почесні грамоти та подяки науково-педагогічним працівникам ННІ права КНУ імені Тараса Шевченка! 

Серед нагороджених також представники кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інститут права, а саме:

Почесною грамотою нагороджений 

📌професор, д.ю.н. Анатолій Іванович БЕРЛАЧ.

Подякою ректора нагороджений 

📌професор, д.ю.н. Олексій Станіславович ПРОНЕВИЧ.

Також, подяка Київського національного університету оголошена:

📌асистенту кафедри Бабич Яні Сергіївні;

📌лаборанту кафедри МусієнкоМарії Андріївні. 

Щиро вітаємо та зичимо подальших успіхів у професійній діяльності! 

Щиро вдячні адміністрації Університету, незважаючи на бурхливі події в країні, за можливість побувати на справжньому святі освіти та науки в Шевченковому університеті!

25 жовтня 2022 року в межах виробничої практики студентів заочної форми навчання спеціалізацій «Публічна адміністрація» та «Право охорони здоров’я» кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інституту права ОР «Магістр» відбулася зустріч із

начальник юридичного відділу Національної школи суддів України Пелихом Олександром Андрійовичем

В межах практичного лекторію спікером було окреслено правовий статус Національної школи суддів України, мету її діяльності, основні завдання, особливості роботи структурних підрозділів. Окрема увага була присвячена діяльності юридичного відділу, на який покладається забезпечення розробки нормативно-правових документів, проведення правової експертизи, представництво інтересів Національної школи суддів України в судових органах, ведення договірної та претензійно-позовної роботи, юридичний супровід співпраці із міжнародними організаціями.

Актуальність заторкнутих проблем та інтерес до висвітленої інформації не залишили студентів байдужими, тож кафедра службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка висловлює щиру вдячність шановному Олександру Андрійовичу за участь в освітньому процесі, який направлений на підготовку висококваліфікованих юристів! Разом до перемоги!

Відстоюючи рубежі оборони освітнього фронту, ще з більшою завзятістю готуємо нове покоління юристів, яке неможливо сформувати без практичної складової. Відтак, кафедра службового та медичного права продовжує співпрацювати із провідними фахівцями у сфері юриспруденції для обміну досвідом із студентами ОР «Магістр» спеціалізацій «Публічна адміністрація» та «Право охорони здоров’я».

В межах практичного лекторію проблеми застосування принципу субсидіарності в роботі міжнародних організацій були висвітлені юристом консалтингової компанії «BYWORD CONSULTING” Єфіменко Владиславом Сергійовичем.

Особливості ліцензування у фармацевтичній сфері висвітлила юрист, біолог, магістр державного управління, провідний фахівець Навчально-наукового центру медичного права ННІ права КНУ, заст. директора Державного експертного центру МОЗ України Гусева Ганна Володиммрівна.

Проблеми пошуку себе в юридичній професії актуалізував адвокат, керівний партнер юридичної  фірми «Статус», адвокат року 2018, 2019 рр.  у сфері медичного та фармацевтичного права, керівник комітету роботи з операторами медичних послуг Американської торговельної палати України, член робочих груп МОЗ Руслан Совершенний .

Щиро дякуємо спікерам за цікавий лекторій та корисний досвід для наших студентів!

Цього тижня для студентів ОС Магістр заочної форми навчання вибіркових блоків «Право охорони здоров’я» та «Публічне адміністрування» розпочався практичний лекторій, організований кафедрою службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

В рамках практики студенти відвідуватимуть лекції представників різних органів публічної влади.

Розпочали цей тиждень із лекції к.ю.н., доцента, начальника відділу надання  адміністративних послуг Гостомельської селищної військової адміністрації  Київської області Литвина Олексія Валерійовича, на тему: "Номенклатура послуг ЦНАП, органи та підрозділи, залучені до ЦНАП".

Також, цього тижня до онлайн-лекторію приєдналася докторка юридичних наук, професорка, заслужений юрист України, заступниця Вищої дисциплінарної комісії адвокатури Крупнова Любов Василівна, із темою лекції: «Особливості діяльності Державної виконавчої служби України».

22.07.2022 року завершився практичний лекторій, організований кафедрою службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка. В рамках виробничої практики студенти 2 року навчання ОС «Бакалавр» мали змогу від представників різноманітних органів публічної влади почути про організацію роботи в їхньому секторі та обговорити злободенні проблеми і виклики воєнного часу. Зокрема, адміністративно-правовий статус Міністерства юстиції та його роль у впровадженні правової політики в Україні розкрив доктор філософії в галузі права, начальник відділу з питань діяльності місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Управління конституційного та адміністративного законодавства Департаменту публічного права Міністерства юстиції України Лісніченко Андрій Сергійович.

Проблеми та особливості діяльності Центрів надання адміністративних послуг в мирний час та в умовах воєнного стану висвітлив кандидат юридичних наук, доцент, начальник управління з питань надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області Литвин Олексій Валерійович.

На окремих аспектах роботи міністерств, державних органів, суб’єктів господарювання державної форми власності з погляду працівника розповіла заступник директора з правових питань Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» Гусева Ганна Володимирівна.

Про реалізацію Президентом України дискреційних повноважень у сфері помилування поговорили із доктором юридичних наук, професором, Заслуженим юристом України, заступником Керівника Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород – керівником управління з питань помилування Офісу Президента України Журавльовим Дмитром Володимировичем.

Із особливостями організації державної служби в системі державних архівів України студентів ознайомив кандидат історичних наук, голова Державної архівної служби України Хромов Анатолій Володимирович.

Окремі питання місцевого самоврядування (на прикладі Київської міської ради) висвітлив кандидат юридичних наук, перший заступник голови Комісії з проведення оцінки корупційних ризиків у діяльності Київської міської ради Нестор Віталій Романович.

Про структуру та особливості діяльності військових адміністрацій (на прикладі Чернівецької районної військової адміністрації) розповіла кандидат економічних наук, доцент кафедри публічних, корпоративних фінансів та фінансового посередництва Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, начальник служби у справах дітей Чернівецької Районної військової адміністрації Лисенко Жанна Миколаївна.

Проблеми запобігання конфлікту інтересів у службовій діяльності були актуалізовані експертом в галузі антикорупційної політики, помічником народного депутата України Лєбєдєвою Інною Василівною.

Особливості євроінтеграції в соціальній сфері: на шляху до вступу в ЄС та виклики під час війни були обговорені з кандидатом юридичних наук, державним експертом експертної групи з питань євроінтеграції Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики України Дубовик Ольгою Ігорівною.

На завершення лекторію актуалізували питання правового статусу військовослужбовців в України із доктором юридичних наук, доцентом, адвокатом ЗСУ, арбітражним керуючим Крикуном Віктором Борисовичем.

Підсумовуючи результати роботи, викладачі кафедри службового та медичного права, а також спікери проекту отримали десятки безцінних слів вдячності від студентів за отриманий досвід, відвертий діалог, набуті практичні знання та розширені горизонти. Щиро дякуємо запрошеним гостям, а студентам кажемо до зустрічі на кафедрі службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.


Сьогодні відбулась презентація вибіркових блоків кафедри службового та медичного права ННІ Права для студентів 4 курсу ОР «Бакалавр», а саме:

🔸 «Публічна адміністрація» 

🔸 «Право охорони здоров’я»

Розпочав презентацію спеціалізацій завідувач кафедри, д.ю.н., проф. Берлач Анатолій Іванович. 

Куратори спеціалізацій д.ю.н., проф. Проневич Олексій Станіславович та к.ю.н., доц., медичний адвокат Гревцова Радмила Юріївна розповіли про зміст дисциплін, наукову діяльність на кафедрі, перспективи набуття знань та працевлаштування у сфері публічної служби, а також юридичної діяльності у медичній сфері. 

Також, до презентації спеціалізацій долучились випускники нашого Університету, які нині обіймають керівні посади у сфері публічної служби та займаються юридичною діяльністю.

Андрій Сергійович Лісніченконачальник відділу Міністерства юстиції України,  розповів про зміст та перспективи роботи на державній службі;

Ганна Володимирівна Гусева — заступниця директора ДП «Державний експертний центр МОЗ України», розповіла про перспективи працевлаштування випускників спеціалізації «Право охорони здоров’я»;

Максим Романович Баришніков - адвокат, партнер ЮФ «BKB Lawyers», окреслив можливості адвокатської  діяльності у медичній сфері.

Очі студентів надихають нас на плідну співпрацю!

Дякуємо запрошеним гостям та студентам за виявлений інтерес та цікавість до наших спеціалізацій!

Чекаємо Вас на кафедрі службового та медичного права !

Нам надзвичайно приємно звітувати про наукові здобутки викладачів кафедри уже на початку нового навчального семестру!!! Так,  з 20 по 23 січня 2022 року відбулося наукове стажування завідувача кафедри службового та медичного права ННІ права д.ю.н., проф.  Берлача Анатолія Івановича  на Факультеті права та адміністрації Варшавського університету. Зокрема, протягом наукового стажування проф. Берлач А.І. провів  цикл лекцій для студентів Факультету права та адміністрації Варшавського університету. Лекції відбувались польською мовою в межах проєкту "Школа права Східної Європи та Центрально Азії”. Студенти захоплено слухали лекції, що були присвячені становленню та розвитку службового права в державах пострадянського простору! До того ж, у межах наукового стажування, завідувач кафедри мав можливість здійснити бібліографічний  пошук наукової та навчально-методичної літератури в бібліотеці Варшавського університету.

17 січня 2022 року відбувся захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії у галузі знань 08 «Право», спеціальності 081 «Право» аспірантки кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інституту права КНУ імені Тараса Шевченка Чернишової Валерії Юріївни на тему «Адміністративно-правовий інститут відповідальності суб’єктів владних повноважень». 

Вітаємо Valeriia Chernyshova з успішним захистом та приєднанням до наукової спільноти! Бажаємо їй подальших наукових звершень та успіхів у науковій діяльності! 

Висловлюємо також вітання науковому керівнику Валерії Юріївни — Берлачу Анатолію Івановичу - доктору юридичних наук, професору, завідувачу кафедри службового та медичного права НН інституту права КНУ імені Тараса Шевченка.

Докторантка кафедри службового та медичного права, к.ю.н. Ольга Сушик ( Olga Sushyk) та магістр 1 року вибіркового блоку “Право охорони здоров’я”   Марія Мусієнко мали унікальну можливість з 20 по 26 вересня 2021 р. пройти наукове стажування на Факультеті права та адміністрації Варшавського університету. 

Зокрема, з метою бібліографічного пошуку відвідали бібліотеку Варшавського університету, взяли участь в наукових заходах, а саме в міжнародній науково-практичній конференції “Захист прав людини: інституції та інструменти права ЄС та правової системи України”. Всі витрати, що пов’язані з приїздом і проживанням покривав Факультет права та адміністрації Варшавського університету в межах спільного проекту з Інститутом права, що фінансується за рахунок Міністерства науки і вищої освіти Польщі в рамках програми «Діалог».

29 вересня 2021 року кафедра службового та медичного права виступила  організатором  Міжнародного круглого столу «Теоретичні та праксіологічні питання  правової трасформації місцевого самоврядуванння: досвід України та Польщі».  

Співорганізаторами цього наукового заходу також  виступили  Факультет права та адміністрації Варшавського університету, Центр європейських студій Інституту права та ВГО “АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ПРАВНИКІВ”. 

Від імені кафедри службового  та медичного права виступили з вітальним словом:

АНАТОЛІЙ БЕРЛАЧ - доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, завідувач кафедри службового та медичного права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка;

Олеся РАДИШЕВСЬКА  -  доктор юридичних наук, доцент, суддя КАС у складі Верховного Суду;

ОЛЬГА СУШИК  - кандидат юридичних наук, докторантка Кафедри службового та медичного права, заступник директора Центру європейських студій Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Зі змістовними та дуже цікавими темами виступили на круглому столі представники кафедри:

АНАТОЛІЙ БЕРЛАЧ - доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, завідувач кафедри службового та медичного права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка;

ОЛЕКСІЙ ПРОНЕВИЧ  - доктор юридичних наук, професор,  професор кафедри службового та медичного права Інституту права  Київського національного  університету імені Тараса Шевченка;

ІВАННА МАЦЕЛЮХ - доктор юридичних наук, доцент кафедри службового та медичного права Інституту права  Київського національного  університету імені Тараса Шевченка;

АНДРІЙ ЛІСНІЧЕНКО  - магістр права, аспірант кафедри службового та медичного права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, начальник відділу питань діяльності місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Управління конституційного та адміністративного законодавства Департаменту публічного права Міністерства юстиції України.

Нам надзвичайно приємно було приймати у себе гостей з Факультету права і адміністрації  Варшавського університету - Ярослава Турлуковського (доктора права,  директор Центру досліджень права Східної Європи і Центральної Азії Факультету права і адміністрації Варшавського університету), Міхала Садловського (доктора правових наук, доцента в Інституті історії адміністрації Факультету права та адміністрації Варшавського університету), Лукаша Скаржинського – (магістр права, докторанта Факультету права та адміністрації Варшавського університету. Депутат місцевої ради VIII скликання м. Пултуськ).

Вручено дипломи першим випускникам магістерських спеціалізацій «Публічна адміністрація» та «Право охорони здоров’я», підготовка яких здійснювалася на кафедрі службового та медичного права Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка.


Позаду – два роки наполегливої праці, дискусій, творчих пошуків. Студентами кожної із спеціалізацій опановано 12 інноваційних дисциплін.

На спеціалізації «Публічна адміністрація», це, наприклад:

- Європейські правові стандарти діяльності публічної адміністрації;

- Реалізація та захист прав громадян у сфері публічного адміністрування;

- Правові засади комунікації у публічному адмініструванні;

- Правове регулювання електронного урядування;

- Публічне адміністрування у надзвичайних та кризових ситуаціях;

- Проектний менеджмент у сфері публічного адміністрування;

- Адміністративно-правове забезпечення запобігання корупції та інші.


Серед дисциплін, що викладаються на спеціалізації «Право охорони здоров’я», наприклад, такі:

Актуальні проблеми медичного права України;

Фармацевтичне право;

Вступ до охорони здоров’я;

Право охорони громадського здоров’я;

Репродуктивне право;

Захист прав суб’єктів правовідносин у галузі охорони здоров’я;

Право охорони здоров’я Європейського Союзу;

Біоетика та інші.


Забезпечено гармонійне поєднання теорії та практики, розуміння сучасних трендів на вміння креативно використовувати набуті знання у професійній діяльності юриста.  

Дяка усім, хто підтримував ідею запровадження цих інноваційних спеціалізацій; хто тепер сприяє її втіленню та розвитку на кафедрі службового та медичного права (завідувач кафедрою проф. Берлач А.І.), кураторам спеціалізацій проф. О.С. Проневичу та доц. Р.Ю. Гревцовій; колегам, які брали участь у викладанні, й, звісно, мотивованим і наполегливим студентам! Щасливого життєвого і професійного шляху нашим випускникам! Успіхів усім!

Питання службового та медичного права були у фокусі уваги Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання розвитку юридичної науки та практики», яка відбулася 21 травня 2021 року в Інституті права КНУ імені Тараса Шевченка в режимі онлайн.

 «Це було науковою феєрією!», - саме так охарактеризували представники професорсько-викладацького складу, присутні на конференції, виступи молодих науковців на секції «Службове та медичне право».

Настрій задали вступні слова завідувача кафедри службового та медичного права, д.ю.н. проф. А.І. Берлача та модераторів секції – д.ю.н., проф. О.С. Проневича та к.ю.н., доц. Р.Ю. Гревцової.

Робота секції продовжилася цікавими та енергійними доповідями молодих науковців – від студентів до докторанта кафедри. І навіть… виступом учня 10-го класу гімназії Тимофія Кальніченка, який зацікавився правовими проблемами застосування трансплантації.

З-поміж найактуальніших тем – принципи публічної служби; запобігання корупції серед публічних службовців в Україні; відшкодування шкоди, завданої вакцинацією; правовий захист сурогатних матерів віж експлуатації; організаційно-правові аспекти захисту прав ВІЛ-позитивних осіб в установах відбування покарань; особливості адміністративної відповідальності за правопорушення щодо поширення коронавірусної хвороби «COVID-19», адміністративно-правові питання протидії зміні клімату і багато інших.

Приємно візначити глибину розробки учасниками розглядуваних ними тем, самостійність мислення та вміння вести дискусію.

На секції зі службового та медичного права було дуже цікаво. До неї приєдналися після своїх виступів і учасники інших секцій та взяли участь у загальному обговоренні.

Бажаємо успіху молодим науковцям! А двері кафедри службового та медичного права завжди відчені для тих, хто прагне наукового пошуку і практичної реалізації своїх напрацювань.

Участь викладачів кафедри у Міжнародній конференції з електронного урядування

Роль електронного урядування у публічному адмініструванні невпинно зростає. Тож викладачі кафедри службового та медичного права активно долучилися до роботи Міжнародної онлайн конференції “E-Government. Effective, Accountable and Open Public Administration in the European Union”, яка була організована Ягелонським університетом (Краків, Польща) за підтримки програми Жана Моне і відбулася 12-13 травня 2021.

Завідувач кафедри службового та медичного права, д.ю.н., проф. Анатолій Іванович Берлач висвітлив особливості притягнення до відповідальності за порушення правил дорожнього руху, що зареєстровані в автоматичному режимі (доповідь польською мовою).

Доповідь доцентки кафедри, к.ю.н., доц. Радмили Юріївни Гревцової) була присвячена правовому регулювання електронної охорони здоров’я і телемедицини в умовах COVID-19 (доповідь англійською мовою).

Докторантка кафедри, к.ю.н. Ольга Володимирівна Сушик розкрила питання ролі електронного урядування у  захисті навколишнього природного середовища та імплементації права ЄС у цій сфері (польською мовою).

Конференція стала майданчиком для обміну думками і досвідом між науковцями з провідних університетів та практиками з Польщі, України, Словаччини, Сербії, Болгарії та інших країн. 

На кафедрі службового та медичного права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулась лекція доцента кафедри Недобор Ірини Василівни та наша гостя Миколаєць Юлія – адвокат, партнер в Юридичній фірмі «Статус», спікер численних українських конференцій в галузі медичного права, Член Комітету з права охорони здоров’я Асоціації адвокатів України, учасник програми Ради Європи HELP з захисту прав людини у сфері біомедицини, юридичний радник ряду медичних товариств.

Під час дискусії на лекції обговорили основні вимоги щодо надання адміністративних послуг у сфері електронного здоров’я та критерії оцінки їхньої якості. Торкнулись питання автоматизації електронних медичних послуг.

Спілкувалися про «лікарську помилку» та притягнення лікарів до різних видів відповідальності. Окрему увагу приділили розгляду практичних ситуацій, які виникають у роботі юриста при веденні медичних справ. Обговорили на що варто і необхідно звертати увагу адвокату під час досудового розслідування та судового розгляду справ, пов’язаних з медичною практикою.

На кафедрі службового та медичного права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулась лекція з права електронного здоров’я доцента кафедри Недобор Ірини Василівни та лікаря гінеколога вищої категорії дитячого та підліткового віку КНП "Консультативно-діагностичного центру дитячого" Дарницького району м.Києва, лікаря акушер-гінеколога «Клініки, дружньої до молоді» Веселовської Зоряни Володимирівни.

Під час плідної дискусії на лекції обговорили питання застосування електронної системи охорони здоров’я eHealth на практиці, дізналися як використовують дану систему лікарі кожного дня, дослідили всі переваги і недоліки забезпечення обміну медичною інформацією. Насамкінець, торкнулись проблем реалізації програми медичних гарантій населення і розробили пропозиції щодо їх удосконалення.

Викладачі кафедри взяли участь у Другому міжнародному конгресі “PandemicSTOP”, організованому Групою компаній “MedExpert”  за наукової підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та інших органів і закладів.

Модератором секції «Правовий захист лікаря під час пандемії: колізії та юридичні інструменти» виступила Р.Ю. Гревцова, доцент кафедри службового та медичного права ІП КНУ імені Тараса Шевченка, к.ю.н. та адвокат-практик.

Питання адміністративної відповідальності за порушення карантинних вимог розкрив професор кафедри службового та медичного права, д.ю.н. О.С. Проневич.

Зокрема, Олексій Станіславович Проневич зробив аналіз судової практики щодо порушення вимог, закріплених у ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Радмила Юріївна Гревцова розповіла про юридичні викликі та алгоритми дій лікаря під час пандемії. За її словами, найбільше правових питань виникає у зв’язку з доступністю необхідної медичної допомоги / послуг для пацієнтів, хворих на COVID-19 та інші захворювання; онлайн консультуванням; збереженням / законним розголошенням лікарської таємниці; вакцинопрофілактикою тощо.

Спікери секції також торкнулися правових питань госпіталізації хворих на COVID-19 та захисту трудових і соціальних прав медичних працівників.

У часи пандемії співпраця лікарів і юристів є a must, і наші викладачі роблять свій внесок у цю справу.

01.04.2021р. о 11:20 на платформі Zoom відбулася лекція з дисципліни "Право  електронного здоров'я"  доцента кафедри Недобор Ірини Василівни та запрошеного гостя Др. Роман Грех - консультанта Британського Національного інституту неврології і нейрохірургії, президента Української медичної асоціації Великобританії.

У студентів була прекрасна нагода для плідної дискусії щодо теоретичних та практичних проблем удосконалення медичної реформи в Україні, вони провели порівняльний аналіз застосування інформаційно-комунікаційних технологій в медичній системі Великобританії, торкнулись аспектів ефективності дистанційного прийому у лікаря та застосування телемедицини.

18 березня 2020 року відбулась лекція доцента кафедри Недобор Ірини Василівни на тему "Особливості правових режимів обігу інформації у галузі електронного здоров’я".

На лекцію був запрошений Турчак Дмитро Васильович - кандидат наук з державного управління, 2016-2017рр. - Директор Департаменту охорони здоров’я Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). 

Разом зі студентами обговорили питання способів захисту персональних даних пацієнтів та працівників медичних закладів, торкнулись аспектів лікарської таємниці та обмінювались думками стосовно удосконалення медичної реформи в питаннях ефективності дистанційного прийому у лікаря та застосування телемедицини.

10-го грудня 2020 року відбулася IV Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Розвиток медичного права України в контексті євроінтеграційних та глобалізаційних процесів".

📍 183 заявлених учасники;

📍 Понад 100 надісланих тез доповідей;

📍 39 учасників, які виявили бажання виступити з доповіддю.